Davranış Problemleri

DAVRANIŞ DEĞİŞTİRME

Çocuklarımızın davranışlarının yönetimindeki en önemli amacımız; istenmeyen olumsuz davranışların yerine istenen olumlu davranışları  yerleştirebilmektir. Bu nedenle kurumumuzda uzman özel eğitimci kadromuz ve psikologlarımız ile ailelere bu konularda destek olunmaktadır.

Uygulamanın başarılı sonuçlar verebilmesi için planlı ve programlı hareket edilmeli,bu çalışmaların yalnızca bilgi verme amaçlı değil aynı zamanda bir davranış becerisi kazandırma durumu olduğu unutulmamalıdır.,

  • Davranış yönetiminde uygulanması hedeflenen başlıca  davranışlar ;
  • Çocuğun tepkilerini uygun yöntemler ile ifade edebilmesi 
  • Çevresine karşı davranışları ve tutumu 
  • Toplum kurallarına uyum sağlaması
  • İşbirliği içerisinde hareket edebilme yeteneği
  • Kendisine verilen görevlerin sorumluluğunu alabilmesidir.

ÇOCUKLARDA İSTENMEYEN DAVRANIŞLARI ORTADAN KALDIRABİLMEK İÇİN UYGULANAN TEKNİKLER NELERDİR?

BASİT VE ANLAŞILIR KURALLAR KOYMA : Uzun ve anlaşılması zor kurallar çocuklar üzerinde yeterince etkili değildir. Bu nedenle daha anlaşılır, kısa , mümkün olduğunca sade ve net kurallar koyulmalıdır.

KONUŞMA TEKNİĞİ : İstenen ve istenmeyen davranışlar karşılıklı olarak  yüz yüze ve açıkça konuşulmalıdır.

DUR VE DÜŞÜN TEKNİĞİ : Çocuklardan yapacakları bir davranıştan önce kısa bir süre beklemeleri ve düşünmeleri istenir. Burada amaç yapacakları davranışları istenen ve istenmeyen olarak değerlendirebilmeleri ve bu yönde alternatif bir davranış düşüncesi üretebilmelerini sağlamaktır.

BAŞKALARINDAN ÖĞRENME VE ÇOCUKTAN ÇOCUĞA : Çocuğun bazı kuralları ya da davranışları , başkalarından örnek alarak öğrenmesi ya da başkalarına öğreteceği düşüncesiyle dikkatle öğrenmesi yöntemidir.

ÖĞREN –ANLAT TEKNİĞİ : Çocuğun kuralı ya da davranışı anlaması yöntemidir.Çocuk bizzat katılır ve kavrama düzeyi anlaşılır,pekiştirilir.

GÜNLÜK HAYATLA BAĞLANTI KURMA : Davranışın günlük hayattaki önemi çok sayıda somut örneklerle , zaman zaman da hikayelerle vurgulanarak anlatılmasıdır.

AKTİF KATILIM TEKNİĞİ : Çocuğun da sık sık sorular sorabileceği,konuşup tartışabileceği,fikir üretebileceği bir ortam yaratmaktır.

BÜTÜN BU YÖNTEMLERİN KULLANIMINDA ÇOCUKLARIN YAŞ GRUPLARINA VE DAVRANIŞ DÜZEYLERİNE DİKKAT EDİLMELİDİR.ÖNEMLİ OLAN DOĞRU ZAMANDA DOĞRU YÖNTEMLERİ UYGULAYABİLMEKTİR.

Siz de çocuğunuzun davranış problemleri ile başa çıkmaya çalışıyorsanız, İdeal Özel Eğitim Merkezi’nde görüşme talep edebilirsiniz.