Nasıl ki kullandıkça vücudumuzun kas sistemi gelişiyorsa, zihinsel becerilerin kullanılmasıyla da beyin faaliyetlerinde gelişmeler görülecektir. Dikkat başı boş bırakılacak bir durum değildir. Çocuklarda dikkatin ve zihinsel becerilerin gelişmesi için çalışmaya, egzersizlere ihtiyaç vardır.

Bu konuda birçok egzersiz bulmak ve üretmek mümkündür. Bunların birçoğu okuma yazmaya geçmiş olan çocuklar için uygulanabilecek çalışmalardır. Bu nedenle çalışmaları uygularken çocuğunuzun yaşını ve eğitimini göz önünde bulundurmalısınız.

1. HARF BULMA ÇALIŞMASI
Herhangi bir hikayeden içinde ”l” harfi bulunan kelimeler boş bir kağıda yazılır. Sırayla bu işlem diğer harfler için de yapılır.
Ya da bir harf seçilir. Örneğin ”b”. Yazılı metin içinden bütün ”b” harflerini daire içine almak gibi.

2. RESİMLERE UYGUN HİKAYE YAZDIRMA
Çocuğa bir resim verilir ve verilen resme ilişkin bir hikaye yazması istenir.

3. SAYI ZİNCİRLERİ
Sırayla 2’şer, 3’er, 4’er, 5’er, 10’ar 100’er (150, 200 vb.) kadar ileri geri saydırılır.

4. OKUDUĞUNU ANLATMA
Çocuğa kısa bir okuma parçası verilir ve beş dakika içinde okuyabildiği kadarını okuması istenir. Beş dakikanın sonunda çocuktan okuduklarını anlatması istenir. Bu oyun aynı zamanda çocuğun kısa süreli hafızasını geliştirir.

5. NESNE SAKLAMA
Bu oyun için evin belli bir odası seçilir ve çocuğa etrafındaki nesnelere dikkatlice bakması istenir. Çocuk odadan çıkınca herhangi bir nesne saklanır. Çocuk odaya geri döndüğünde hangi nesnenin saklandığını bulmaya çalışır.

6. BALONLA OYNAMA
Oyuncular şişirilmiş bir balonu birbirlerine atarak yere düşürmemeye çalışırlar. Bu oyun aynı zamanda çocuğun konsantrasyonunu sağlamasını da destekler.

7. SON HARFTEN KELİME BULMA
Oyunculardan biri bir kelime söyleyerek oyunu başlatır. Ondan sonra gelen oyuncu, söylenen kelimenin son harfini kullanarak yeni bir kelime söyler. Bu şekilde oyun devam eder.

8. RESİMDE EKSİK KISIMLARI TAMAMLAMA
Çocuğa bir kısmı eksik olan çeşitli resimler sırayla gösterilir ve çocuktan eksik kısmı bulması istenir.

YAZAR: Psk. Ayten ATAÇ